2013 yılı Evden Yapılabilecek İşler

evlere-is-veren-firmalarEkonomik kriz nedenleri ile işsizlik sorunu çeken bayanlar, içlerindeki girişimciyi keşfetmeye başlayınca ‘evden çalışmak’ görüşü doğdu. bilirkişilere vasıtasıyla ev ofiste başarının birinci şartı kaliteli bir iş fikridir. Başlama için de internete bağlanmak gerekmektedir.

 

Kadınlar için İnternetten Kazanç Sistemleri

İş hayatındaki kadınların başlıca iki derdi var; biri erkek egemen yapı, diğeri ise ekonomik krizler. Özellikle 1999 yılında başlayıp, etkileri halen hissedilen ekonomik sarsıntıların ardından en çok yarayı alan yine kadınlar oldu. İşsiz kaldık, iş bulamadık, ekonomik özgürlüğümüzü bu krizler ve erkekler birçok kez elimizden aldı.

Sonuçta, işsiz kalan eğitimli, yetenekli ve akıllı kadınların çoğu kendine yeni bir yol çizmek zorunda kaldı. Hatta, öylesine zekice bir yol buldular ki, şimdi fırsat çıksa da, asıl işlerine geri dönmüyorlar. Tutundukları dal; İngilizcesi “home – office”, Türkçe’de ise, tam bir karşılık konulmasa da, şimdilik “ev ofisi” denilen yöntem. Daha önce çalıştıkları alanda, ya da hiç tanımadıkları bir iş dalında maceraya yelken açıp, evin bir kısmını atölye ya da ofis haline getirip, “para ve prestiji evden kazanan” kadınlar, herkese meydan okuyor; en başta da ev kadınlığına ve 09.00 – 17.00 sistemiyle çalışmaya…

Peki, işsiz kadınlar evden hangi işleri yapabilir, nasıl bir yol izlemeliler? Evden çalışan profesyonel iş kadınları neler öneriyor? Dört gün boyunca evinizde yapacağınız işleri irdeleyeceğimiz bu dizi sonunda, mevcut işlerinizden ayrılıp, kendi işinizin patronu olmak isteyebilirsiniz. Home – office kadınları mutlu, özgür ve zengin olacağınızı garanti ediyor.

Psikoterapist Nathaniel Branden “Kadının Öz güveni” isimli kitabında şöyle diyor: “Bir kadın bir diğerinden daha zeki ve daha farklı fikirlere sahip ama daha az başarılı olabilir. Başka bir kadın ise kendi fikirlerini çok daha fazla ciddiye aldığı için onları besler, geliştirir ve iş yerinde kabul ettirmek için savaşır. Fark beyin gücünde değil, gayret ve motivasyonda, yani kendini adamada yatar.”

Her şey doğru ve gerektiği gibi yapılsa bile, ilk fikirle kazanmak her zaman mümkün olmayabiliyor. İlk zaferden önce birçok fikir bulmak ve sunmak zorunda kalındığı gibi, çoğu için günler, hatta aylar boyunca verilen tüm uğraşlar çöpe atılabiliyor.

Unutmamalı, sabır, üstün başarılı insanların en belirleyici özelliğidir.

İlk başarısızlıkta yılmayın. Başarısız olunsa da üzülmeye gerek yok çünkü kurulan her işletmenin neredeyse yüzde 90′ı ilk 5 yıl içinde kapanıyor. Bu nedenle, kendi işini kurmak isteyen kadınlara ilk dileğimiz: İyi şanslar…

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nin (ABİGEM) verdiği bilgileri göre, Türkiye’de kadının zorunlu çalışma hayatına katılımı 1955 yılından 2001 yılına kadar yüzde 72′den yüzde 28′e kadar indi. Kadın iş gücünün çalışma hayatına katılımı azalarak devam etmekte. Nüfusun yüzde 11-12’sini çalışan kadınlar oluşturuyor ve bunlardan yalnızca yüzde 7’si işveren.

Amaç, kadınların çalışma hayatına katılımını artırabilmek olduğu kadar, işsiz kalmış ya da hayalindeki iş ortamını bulamayan kadınların kendi fırsatlarını yaratabilmelerini sağlamak.

Sermayeniz kısıtlıysa en cazibi evden çalışmak Girisimcilik.org‘ un kurucularından, ekonomist Aysan Doğaner, evinde iş kuran kadınların en belirleyici özelliklerinin başında, çalışma sistemine karşı durmaları geldiğini söylüyor. Ücretli olmanın ve saatlere bağımlı çalışmanın, yeteneklerinin ve potansiyelinin farkında olan birçok kadın için dezavantaj yaratabileceğini söyleyen Doğaner, şöyle devam ediyor:

Ne değil, nasıl?

“Kendi işini kurmak isteyen kadınlar, ne yapması değil, nasıl yapması gerektiğine uzmanlaşmalılar. Sonuçta, ellerindeki sermaye kısıtlıysa, en cazibi evden çalışmak. Zaten bir evdeki çalışma odası, bir ofisin tüm donanımına sahip. Başlangıç için, internete bağlanmak, ayrı bir telefon hattı çekmek ve bir de web sitesi kurmak, istediği işi yapabilir duruma getirebiliyor kadınları.

En büyük desteği de, kendisi gibi çalışma arzusu içerisinde olan kadınlardan alacaklardır. Yeter ki, yapabilecekleri ve evden yürütebilecekleri işin ne olacağına karar versinler.”

Motivasyon. İş kurabilmek için gerekli motivasyona sahip olmak en önemli ve birincil adım. Finansman dahil tüm diğer gerekli etkenler, güçlü bir motivasyondan daha gerekli değil.

Kariyerini ücretli bir işte çalışarak gerçekleştirmeyi hedefleyen iyi eğitimli bazı kişilerin yaptıkları işle bir türlü motive olamadıkları gözleniyor. Aslında bunun nedeni, çoğu zaman içlerinde var olan ve keşfedilmeyi bekleyen girişimcilik tutkusu. Bu tutkuyu keşfedip, kendi işini açan girişimci inanılmaz bir potansiyeli de harekete geçirmiş oluyor.

Başarılı bir iş fikri nasıl belirlenir?

Evinde, kendi işini kurma motivasyonuna sahip kadınlar için başarının ilk koşulu iyi bir iş fikri oluşturmak.
İş fikri belirlenirken, öncelikle bugüne kadarki iş deneyimleri, ustalıkları ve becerileri göze alınmalı. İş fikirleri, deneyimlerden ibaret de olmayabilir. Önemli olan tüm fırsatları değerlendirebilmek.

Ekonomist Aysan Doğaner’in önümüzdeki günlerde yayımlanacak “Girişimci olmak ya da olmamak” isimli kitabında, kadınların bir arayış içinde olması ve etraflarında olup biteni gözlemlemesi gerektiği anlatılıyor. İş örneklerini incelemesi ve analiz etmesi gerektiğini söyleyen Doğaner, şöyle diyor:

“Bir gün, hem de hiç beklemediğiniz bir anda haftalar boyu yaptığınız gözlemler bir kristal gibi değerli bir iş fikri olarak karşınıza çıkacak. Yollarda, alışveriş merkezlerinde, eğlencelerde geçirdiğiniz zamanın ödülü, bir piyasa sezgisi olacak. Kendi öz gözlemlerinizden kaynaklanan bu sezgi, bu içinizden gelen ses, her kritik dönemeçte size doğru yolu seçmenizi sağlayacak.”

İşe başlamadan önce yerine getirilmesi gereken yasal prosedürlerin öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Doğaner, “Kadınlar kendilerinin temin edemeyeceği bilgi, beceri, ustalık ve iş gücü girdileri var mı, finansman yeterli mi, diye de sormalılar” diyor.

5 bin dolarla bile iyi işler kurulabilir

‘Sermayem az, ne iş yapabilirim?’ diyen kadınların bahanesi kalmayacak. Ekonomist Atilla Başlar, en az 5 bin dolar sermayesi olan kadınlara yönelik iş fırsatlarını anlattı.

Ekonomist Atilla Başlar, 2001 ekonomik krizinden sonra işsizlikle baş etmeye çalışan ülke ekonomisinin kendisine gelmeye başlamasına rağmen, eğitimli beyaz yakalıların bu krizden herkesten daha fazla etkilendiğini söylüyor. “Belli bir birikimi olan kadın erkek birçok beyaz yakalı, hayalindeki işi kurmak için harekete geçti” diyen Başlar, şöyle devam ediyor:

“Ancak yeterli sermayesi olmayan birçok kadın zorunlu ev kadınlığına başladı. Eminim, iş hayatına alışmış bir kadın için evde boş oturmak dayanılmaz bir duygu olmalı. İşte böyle durumdaki kadınlar az sermayeyle evden yürütülebilecek işler bulmaya başladı.”

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

7 yorum yapıldı

commenter

Mandal, kalem, takı tasarımı(şablon olursa iyi olur). Bunun dışında internet sitesi tasarımı, html, joomla, flash AS3.

commenter
nebahat doğru | Nisan 26th, 2013 - 17:39

ıse cok ıhtıyacım var kına kalem takı v.s

commenter

evde dugun davetıyesı anahtarlık gelınlık ıcın gul vs ne iş olsa yaparım

commenter
beyza yııldız | Haziran 12th, 2013 - 09:47

Bu işlere cok ihtiyacımız var lütfen elinizde kına paketleme , davetiye paketleme , boncuk yapma işlerini yaparım lütfen bu işlerden varsa bize gönderin sabırla bekliyoruz cevabınızı.ANNEMLE BEN YAPACAĞIZ
.

commenter

MUTLU VE BAŞARILI BÜYÜK BİR AİLEYE KATILARAK SİZDE EK İŞ YAPMAK İSTERMİSİNİZ?
TEK YAPMANIZ GEREKEN *** http://www.kazanuzman.org ***
VİDEOMUZU İZLEMEDEN KARAR VERMEYİNİZ!!!

commenter

MUTLU VE BAŞARILI BÜYÜK BİR AİLEYE KATILARAK SİZDE EK İŞ YAPMAK İSTERMİSİNİZ?
TEK YAPMANIZ GEREKEN *** http://www.kazanuzman.org ***
VİDEOMUZU İZLEMEDEN KARAR VERMEYİNİZ!!!

commenter

evde yapabileceğimiz iş arıyoruz elamn sıkıntısı yoktur yardımcı olursanız sevinirim tşk

YORUM BIRAKIN

ADINIZ:
E-POSTA ADRESI:
YORUMUNUZ: